Najtansze zasilanie projektow IoT z sieci AC

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Najtansze zasilanie projektow IoT z sieci AC

Postautor: dambo » wtorek 29 sie 2017, 13:12

Siemka!

Obecnie IoT panuje wszedzie, jednak nie zawsze sa to moduly z zasilaniem bateryjnym itp.
Jaki jest najekonomiczniejszy sposob na zasilenie np plytki z ESPkiem z sieci?
- jakies miniaturowe przetworniczki?
- czy moze lepiej wyprowadzic gniazdo USB i niech kazdy zasili to z ladowarki?

Swietna sprawa sa tu plytki od sonoffa - ale bardziej dla DIY - jakbym chcial wyslac prohekt do EP to lepiej zrobic to ladnie na swojej plyteczce.

Ktos ma jakies sprawdzone patenty na tanie zasilanie?
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Najtansze zasilanie projektow IoT z sieci AC

Postautor: ZbeeGin » wtorek 29 sie 2017, 15:24

Najtańszy jest zasilacz beztransformatorowy z kondensatorem szeregowym. Niestety ESP trochę "ciągnie" więc trzeba dać dość dużą pojemność.
Można znaleźć małe transformatorki 0.5W/1W które też zmieszczą się w puszce, ale tu też nie ma jak wyciągnąć zbyt wiele prądu. Ponadto taki transformator jest dość "miękki", zatem napięcie silnie zależeć będzie od obciążenia.
Najrozsądniejsze są miniaturowe przetwornice AC-DC. Są gotowe moduły 2W/5W np. firm XP Power, Myrra, RECOM, TRACO (drogie), które by się nadawały. Wystarczy przeszukać katalogi.

Pierwszy z brzegu: http://xppower.com/Product/ECE05-10-Series

Jeśli sam chciałbyś budować zasilacz od podstaw to polecam kontrolery firmy Power Integrations z uwagi na minimalny zestaw elementów dodatkowych. Można zastosować nieizolowaną przetwornicę HV typu buck: LNK 306 z rodziny LinkSwitch - odpowiednik zasilacza beztransformatorowego, lub całą gamę układów z rodziny TinySwitch np. TNY264 lub TNY274 do których FERYSTER ma nawet gotowe transformatorki:

https://docs.google.com/spreadsheet/ccc ... sp=sharing

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: Najtansze zasilanie projektow IoT z sieci AC

Postautor: dambo » wtorek 29 sie 2017, 15:56

Dzięki wielkie! :) Poszperałem trochę w tych AC/DC pod kątem dostępności w PL - w TME są firmy AIMTEC w miarę ok cenach - zamówię coś i potestuję. Przyznam, że bardziej skłaniałbym się właśnie na te przetwornice, niż projektowanie swojego zasilacza - nie miałem z tym styczności, chociaż zapewne kiedyś trzeba będzie spróbować
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Najtansze zasilanie projektow IoT z sieci AC

Postautor: ZbeeGin » wtorek 29 sie 2017, 16:43

dambo pisze:Poszperałem trochę w tych AC/DC pod kątem dostępności w PL - w TME są firmy AIMTEC w miarę ok cenach - zamówię coś i potestuję.

AIMTEC jest bardzo drogi. Najtańsze są MYRRA lub XP POWER. Niestety trzeba poszukać nie w TME tylko w firmie PIEKARZ.

dambo pisze:Przyznam, że bardziej skłaniałbym się właśnie na te przetwornice, niż projektowanie swojego zasilacza - nie miałem z tym styczności, chociaż zapewne kiedyś trzeba będzie spróbować

Zbudowanie zasilacza na układzie PI jest dość proste. Trzeba tylko nieco bardziej pomyśleć by odpowiednio poprowadzić ścieżki. W notach są rekomendowane przykłady.
I raczej nie ma się co bać. Nie wybuchają przy pierwszym włączeniu od tak sobie - sprawdzone (W porównaniu do prostych układów na dwóch tranzystorach jaki zwykle jest stosowany w ładowarkach).

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: Najtansze zasilanie projektow IoT z sieci AC

Postautor: dambo » wtorek 29 sie 2017, 16:49

Faktycznie wychodzą lepiej: tutaj wyjście 5V aż 900mA za 19zł netto za jedną sztukę :) mniejsze prądy wychodzą lepiej cenowo - trzeba dobrać w zależności od potrzeby :)
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Najtansze zasilanie projektow IoT z sieci AC

Postautor: Antystatyczny » wtorek 29 sie 2017, 17:58

Nie wiem, jak w innych urządzeniach, ale w pralkach LNK304 padają nagminnie. Nawet zrobiłem sobie zapas tych scalaków. Inny temat to izolacja galwaniczna. O ile nie jest to z jakichś przyczyn niezbędne, nie szedłbym w kierunku zasilacza bez izolacji. Nieizolowany ma te zaletę, że przy odpowiednio zaprojektowanym układzie można sterować triakiem bezpośrednio z procesora, a wadę ma taką, że w przypadku chęci połączenia ze sobą dwóch modułów zasilanych przetwornicami bez izolacji mamy 50% szans na zwarcie zera z fazą.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
ZbeeGin
User
User
Posty: 492
Rejestracja: sobota 08 lip 2017, 17:16
Lokalizacja: Śląsko-Zagłębiowska Metropolia
Kontaktowanie:

Re: Najtansze zasilanie projektow IoT z sieci AC

Postautor: ZbeeGin » wtorek 29 sie 2017, 19:08

Antystatyczny pisze:Nie wiem, jak w innych urządzeniach, ale w pralkach LNK304 padają nagminnie.

Prawdopodobniej nie oszacowali poprawnie mocy wyjściowej do potrzeb sterownika. LNK304 to najsłabsza jednostka z tej serii. Ponadto kto teraz wyłącza pralkę z sieci wyjmując wtyk z gniazda? Właśnie ciągłe bycie pod napięciem wykańcza wszelkie przetwornice AC-DC.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Najtansze zasilanie projektow IoT z sieci AC

Postautor: Antystatyczny » wtorek 29 sie 2017, 19:10

Akurat w tym układzie jest fizyczny wyłącznik zasilania. Ta przetwornica nie pracuje non stop, bo nie dożyłaby końca gwarancji. A co do projektu...pewnie masz rację pisząc, że układ jest dobrany "na styk".
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 506
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Najtansze zasilanie projektow IoT z sieci AC

Postautor: j23 » piątek 01 wrz 2017, 07:04

Odnośnie tej przetworniczki LNK 304 i ja dodam swoje 3 grosze w zasadzie potwierdzając w 100% to co pisze Anty. Chociaż nie zajmuję się naprawą pralek to i tak miałem niemiłą okazję mieć z tą przetwornicą naprawiając właśnie układ zasilania pralki Whirlpool, w którym walnięte były: LNK304, kondensatory filtrujące (ale dobrane w taki sposób żeby szybko "puchły"), oraz dwa rezystorki (w jednym prąd poszedł tak duży że stopił jedną nóżkę). Wymienione zostały: Lnk304, kondensatory (moc ta sama, ale dałem większą pojemność), rezystorki na nieco większą moc (0,5W zamiast 0,25W), niektóre połączenie drutowe na druty o większej średnicy i jeszcze przekaźnik z chińskiego na polski. Pralka z tego co wiem działa do dziś. Są na eBay cwaniaki ci naciągają na wymianę całego sterownika do pralki i to jest nie fair.
Pozdrawiam! J23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości