Jak zrobic prosty transmitter 2CH

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Jak zrobic prosty transmitter 2CH

Postautor: dambo » poniedziałek 01 maja 2017, 19:14

Mam małą rozkminę - teraz podłączenie się pod WiFi/BT to żaden problem moduł za 10 zł i możemy wszystko zrobić, ale jak można wykonać samemu powiedzmy transmitter i nadajnik dwukanałowy np jak są w samochodzikach zdalne sterowanych itp?

Ma ktoś jakieś fajne materiały na ten temat/robił coś takiego kiedyś?

Powiedzmy robimy radiowo sterowane "diodki" jak najtańszym kosztem bez mikrokontrolerów, gdzie jak wcisnę jeden przycisk na nadajniku to zapali się jeden kolor, pod drugim przyciskiem jakiś inny. Czy może są scalaczki "plug and play" do takich rzeczy? Nie chodzi tu o transmisję jakiś danych tylko proste on/off.

Wiem, ze w RCkach trzeba w aparaturach dobierać takie same kwarce co by znaczyło, ze to od nich zależy częstotliwość.
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 510
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Jak zrobic prosty transmitter 2CH

Postautor: j23 » środa 03 maja 2017, 04:24

dambo pisze:Mam małą rozkminę - teraz podłączenie się pod WiFi/BT to żaden problem moduł za 10 zł i możemy wszystko zrobić, ale jak można wykonać samemu powiedzmy transmitter i nadajnik dwukanałowy np jak są w samochodzikach zdalne sterowanych itp?

Ma ktoś jakieś fajne materiały na ten temat/robił coś takiego kiedyś?
Na początek (dle pewności i żeby upewnić się, że dobrze rozumiem) zapytam:
Chodzi Tobie o to, żeby:
1. Uzyskać BEZPRZEWODOWĄ komunikację pomiędzy dwoma urządzeniami za pomocą WiFi/BT, czy żeby...
2. Uzyskać BEZPRZEWODOWĄ komunikację pomiędzy dwoma urządzeniami NA TEJ CZĘSTOTLIWOŚCI, na której pracują urządzeniaWiFi/BT, czy żeby...
3. Uzyskać BEZPRZEWODOWĄ komunikację pomiędzy dwoma urządzeniami pracującymi na dowolnej częstotliwości radiowej?

Teraz (trochę uprzedzając Twoją odpowiedź na już zadane przeze mnie pytania uściślające) jest taka sprawa (WAŻNA): w świecie komunikacji radiowej nie jest tak, że możesz sobie zbudować i używać transceiver (czyli nadajnik i odbiornik w jednym) na DOWOLNEJ częstotliwości, bo gdyby tak było to krótko i prosto mówiąc Ktoś dysponując nadajnikiem (no dobra, transceiverem gdy użyta jest funkcja nadawania) o ODPOWIENIO dużej mocy mógłby wejść np. na pasmo radiowe jakiejś tam "RFNFMblablabla" i zwyczajnie zakłócić sygnał (używanie tej samej częstotliwości co stacja nadawcza wspomnianej i wymyślonej "RFNFMblablabla"). Jest to -jak pisałem- w dużym uproszczeniu, nie wchodząc bardziej szczegółowo w sprawy kodowania sygnału, jego przetwarzania, etc, etc.
W każdym razie stosuje się podziały częstotliwości NIE TYLKO ze względu na to jakiego TYPU spektrum fal radiowych ono dotyczy, ale także podziały ze względu NA UŻYTKOWNIKÓW (nadawców i odbiorców) danego pasma/częstotliwości radiowej. Dajmy na to, że taki szary użytkownik ma najmniejsze możliwości użytkowania pasma radiowego, no bo zawężone jest ono do wspomnianych przez Ciebie modułów (chodzi mi o częstotliowości tych modułów + system przetwarzania informacji - norma ISO/OSI, etc.), ewentualnie szary użytkownik może korzystać z zawężonego pasma CB (CB radia samochodowe). Nie wiem.. może gdzieś jeszcze jakieś pasma. Ogólnie pasmo 2,4 GHz + to co oferują moduły (mini transceivery) na rynku (w również takie sprawy jak routery bezprzewodowe).
Nieco większe uprawnienia w użytkowaniu częstotliwości radiowej Krótkofalowcy ;) - czyli Home AMateur Radio Operators Aby dostać się do grona wspomnianych krótkofalowców trzeba m.in. zdać licencję na ODPOWIEDNIĄ kategorię radiową. Nie będę wchodził w szczegóły - ogólnie chodzi o to, że są krótkofalowcy którzy coś mogą i tacy, którzy mogą więcej (a jeżeli ma się odpowiednią i udokumentowaną ilość lat pracy w tej materii to można jeszcze więcej). Szczegóły tutaj: http://www.pzk.info.pl
Oczywiście jest też grupa ludzi z jeszcze większymi uprawnieniami jak np. NASA..
Uff.. Dobra.. REASUMUJĄC: Nie powinno się majstrować przy kontstruowaniu i użytkowaniu transmitterów (jak to określiłeś) bez wcześniejszego zaznajomienia się z możliwością użytkowania pasm radiowych, posiadania odpowiedniego pozwolenia i ZWŁASZCZA budowania transceiverów "na próbę" o dużej (zbyt dużej) mocy.
Jeżeli to ma być wypróbowanie jakiejś tam domowej teorii Marconi'ego czy Tesli URZĄDZENIA O B.MAŁEJ MOCY NADAWCZEJ to wystarczyłoby: układ zasilania trasceivera/trasmitera, układ sterowania i obwód nadawczo-odbiorczy (krótka antena, kondensator nastawny/zmienny, cewka). Idea ogólna jest taka, że (taki pseudokod):

Kod: Zaznacz cały

while (1) {
// zmienne pole elektryczne wywołuje zmienne pole magnetyczne
if (zmienne_pole_elektryczne) then zmienne_pole_magnetyczne();
else // lub...
// zmienne pole magnetyczne wywołuje zmienne pole elektryczne
if (zmienne_pole_magnetyczne) then zmienne_pole_elektryczne();
}

Teraz tak.. Jeżeli zbudujesz prosty układ typu:
najprostszy_trx.JPG

Po lewej stronie masz obwód nadajnika, po prawej masz obwód odbiornika. Fala wytworzona w tym naszym doświadczeniu powinna nosić nazwę fali nośnej o określonej CZĘSTOTLIWOŚCI (częstotliwość generowana przez obwód LC zależny w tym wypadku od określonej pojemności kondensatora - pojemności kondensatorów w nadajniku i odbiorniku powinny być zbliżone, lub najlepiej takie same). Jeżeli myślisz, że takie coś załatwiłoby sprawę jeżeli chodzi o włączanie on/off odbiornika to raczej się mylisz, ponieważ:
1. W tej konfiguracji (przy niewielkiej odrobinie szczęścia) każdy mógłby włączyć odbiornik (przypadkowo czy nie, to już osobna kwestia). Innymi słowy, żeby do odbiornika przesłać "TYLKO" informację o tym czy coś tam w nim ma być on/off - należałoby użyć modulacji... potem po stronie odbiorczej już po odseparowaniu sygnału od nośnej (demodulacja) możnaby zastosować jakiś tranzystor aktywowany tym odseparowanym sygnałem z anteny no i... już :) (mam nadzieję że nie zamotałem za bardzo). No i tutaj trzeba się mocno zastanowić czy istnieje sens robienia tego w sposób analogowy czy może lepiej w sposób cyfrowy (stosując gotowe -jak to określiłeś- scalaczki "plug and play"), np. jakieś tam RFM12 opisywane w GB. Robiąc to "cyfrowo" masz niejako z głowy problem czy pracujesz na prawidłowej częstotliwości (za wyjątkiem miejsc gdzie jest to zabronione), ponieważ producent modułu radiowego (w teorii) zobowiązany jest do przestrzegania zaleceń UKE.
2. W zależności od odległości nadajnika i odbiornika należałoby stosować:
   2.1. Odpowiednią wysoką moc nadajnika (a tutaj już wchodzimy w problematykę przydziału publicznego częstotliwości/pasm radiowych),
   2.2. Odpowiednią wysoką czułość/selektywność odbiornika (tutaj z kolei im większej "ulepszeń" tym bardziej skomplikowany schemat).

Podkreślę raz jeszcze, że do nadawania na OKREŚLONEJ częstotliwości (przy odpowiedniej mocy) trzeba mieć odpowiednie uprawnienia inaczej można się liczyć z bliższym spotkaniem poważnych Panów od tego typu kontroli wysłanych z kolei przez Panów np. z UKE.

dambo pisze:Wiem, ze w RCkach trzeba w aparaturach dobierać takie same kwarce co by znaczyło, ze to od nich zależy częstotliwość.

O ile pamięć mnie nie myli ale modeli zdalnie sterowanych (RC) też nie powinno się używać byle gdzie i są wydzielone do tego specjalne miejsca, lub sugeruje się miejsca o dużej przestrzeni pozamiejskiej (łąki, etc.).

Na koniec drobne słowo pocieszenia: obecnie zrobienie licencji KF nie jest specjalnie trudne (tzn. bez przesady, przynajmniej blokowe schematy elektroniczne transceiverów, kod Q, literowanie etc. etc. etc. etc. ;) trzeba znać, ale praktycznej umiejętności posługiwania się alfabetem Morse'a już nie wymagają). ;) No i zdobycie tej licencji otwiera duuuuże i bardzo ciekawe możliwości :)
http://www.pzk.info.pl/viewpage.php?page_id=18

Pozdrawiam! j23

P.S. Na forum jest specjalny dział poświęcony krótkofalarstwu ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: Jak zrobic prosty transmitter 2CH

Postautor: dambo » środa 03 maja 2017, 11:30

Dzięki za mega odpowiedź!

Więc kolejno - interesuje mnie przypadek 3 - "3. Uzyskać BEZPRZEWODOWĄ komunikację pomiędzy dwoma urządzeniami pracującymi na dowolnej częstotliwości radiowej?", wcześniejsza wzmianka o Wifi i BT to był przykład faktycznie trochę wprowadzający w błąd.

co do RFM12 - chodziło mi czy można coś mega prosto zrobić samemu, bez dodatkowego scalaczka.

Ciekawe info o krótkofalowcach - nie wiedziałem, że są "poziomy" licencji dające większe możliwości - nigdy nie siedziałem w tym temacie.

O aspekcie prawnym też zbytnio nie myślałem - poczytam.

Ewentualnie zamówię sobie coś takiego: http://www.ebay.com/itm/282412350815?_t ... EBIDX%3AIT i zobaczę jak tam to działa, ale tu też kwestia prawna wjeżdza - sprawdzę, czy u nas można korzystać z tych częstotliwości.
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 510
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Jak zrobic prosty transmitter 2CH

Postautor: j23 » środa 03 maja 2017, 22:43

dambo pisze:Ewentualnie zamówię sobie coś takiego: http://www.ebay.com/itm/282412350815?_t ... EBIDX%3AIT i zobaczę jak tam to działa, ale tu też kwestia prawna wjeżdza - sprawdzę, czy u nas można korzystać z tych częstotliwości.

Przed zakupem sugeruję zorientować się czy bawienie się tymi zabawkami u nas w Polsce jest aby na 100% legalne pod względem używania ich zwłaszcza w obszarach miejskich, zabudowanych lub objętych jakimiś specjalnymi zasadami (tereny wokół lotnisk, jednostek wojskowych, radiowych stacji nadawczych, etc.).
Trochę nt. wykorzystywanych częstotliwości na Świecie jest w tym dokumencie IARU:
http://www.iaru.org/uploads/1/3/0/7/130 ... r_2016.pdf

Natomiast musisz pamiętać, że w zależności od tego w jakim kraju używasz urządzeń do komunikacji radiowej powinieneś brać pod uwagę przepisy tegoż kraju. W Polsce te przepisy wprowadza, reguluje i kontroluje UKE - Urząd Komunikacji Elektronicznej. Jeżeli chodzi o aktualne wykorzystywane częstotliwości w Polsce to zerknij na ten link:
https://www.uke.gov.pl/sprawdz-zajetosc-widma-1006
Polecam także sprawdzić inne informacje z UKE czy PZK (Polski Związek Krótkofalowców).

Pozdrawiam! j23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Jak zrobic prosty transmitter 2CH

Postautor: SuperGość » czwartek 04 maja 2017, 06:02

To jest tylko zabawka w postaci samochodzików sterowanych drogą radiową o minimalnym zasięgu, niemal każdy mały chłopak coś takiego ma i nie stara się o pozwolenie. Przepisy trzeba znać ale w tym przypadku to jest trochę nieporozumienie, nie strasz kolegi ;)

Awatar użytkownika
j23
Expert
Expert
Posty: 510
Rejestracja: czwartek 08 paź 2015, 18:40

Re: Jak zrobic prosty transmitter 2CH

Postautor: j23 » piątek 05 maja 2017, 07:34

Kolego Wojtku, nikogo nie straszę i nie mam takiego zamiaru. Pewna różnica jest bawić się samochodzikami, a konstruować nadajniki w oparciu o elektronikę tych samochodzików RC. Wspomniałem o prawie UKE, bo te samochodziki posiadają dość "wszechstronne" zakresy częstotliwości. Jeżeli to co próbowałem wyłożyć zabrzmiało jak jakieś groźby czy zastraszania to przepraszam - w żadnym wypadku nie to było moim zamiarem tylko raczej uświadomienie w temacie (bo takie odniosłem wrażenie czytając pierwszy wpis w tym wątku).
Częstotliwość jest częstotliwością. Moc nadajnika jest mocą nadajnika. Chciałbym przypomnieć, że jeżeli chodzi o konstrukcje są też takie sprawy jak transceivery QRP (małej mocy) i ich konstruktorzy (przeważnie licencjonowani krótkofalwcy) tak samo liczą się z prawami UKE. Poza tym co za problem zrobić domową klatkę Faradaya i tam wewnątrz niej bawić się falami radiowymi?

j23 pisze:(...)Jeżeli to ma być wypróbowanie jakiejś tam domowej teorii Marconi'ego czy Tesli URZĄDZENIA O B.MAŁEJ MOCY NADAWCZEJ to(...)
Poza tym wspomniałem o swobodzie przy konstruowaniu transcveiverów B.MAŁEJ MOCY? -więc o co ten krzyk?

Pozdrawiam! j23
Internet łączy ludzi, którzy dzielą się swoimi zainteresowaniami, pomysłami i potrzebami, bez względu na geograficzne (przeciwności).
BOB TAYLOR, PARC

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Jak zrobic prosty transmitter 2CH

Postautor: SuperGość » piątek 05 maja 2017, 07:40

O rany jaki krzyk? Mówię tylko ze takie zabawki w każdym markecie kupisz dziecku -- i tylko tyle. Nie podchodź do wszystkiego co się tu pisze tak śmiertelnie poważnie ;)


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości