Wieża Universum VTC-CD 4098 - naprawa

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
Awatar użytkownika
matty24
User
User
Posty: 333
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 20:11
Lokalizacja: Małopolska

Wieża Universum VTC-CD 4098 - naprawa

Postautor: matty24 » środa 05 lip 2017, 23:51

Trafiła mi się wieża Universum VTC-CD 4098 bez głośników która się nie włączała. Po wstępnych oględzinach stwierdziłem, że AC dochodzi do transformatora, jednak na wyjściu z płytki zasilacza nie ma napięcia. Sprawdzając po kolei elementy znalazłem uszkodzony rezystor bezpiecznikowy, o który pytałem w temacie (viewtopic.php?f=22&t=1189" target="_blank).

Płytka z transformatorem:

up.jpg


Niestety nie znalazłem identycznego, więc zgodnie z poradami kolegi Antystatyczny zastosowałem rezystor metalizowany 3W 4R7.

Po wymianie wieża włączyła się. Zacząłem przełączać tryby CD/AUX/Radio bez podłączania głośników żeby sprawdzić czy przyciski działają, itp. Po chwili poczułem niepokojący zapach z wnętrza (nie składałem obudowy). Wyjąłem ponownie płytę zasilania i stwierdziłem, że to w/w rezystor tak się nagrzewa. Po kilkunastu sekundach pracy osiąga 90 stopni (dalej nie testowałem tylko wyłączyłem).

Rezystor ten jest na jednym z wyjść uzwojenia wtórnego transformatora (Rf 902 - lewy górny róg).

pcb.jpg

pcb2.jpg


Prócz rezystora (niebieski w górnym lewy rogu) grzeją się okolice pokazane na zdjęciu (diody Schottky i rezystory mają ok 40 stopni).

nagrzewa.jpg


Cała płyta wygląda tak:

pcb_all.jpg


radiator.jpg


Sam stabilizator L4959 nie nagrzewa się. Jego napięcia wyjściowe po włączeniu są zgodne z opisem na PCB. Bez obciążenia napięcie wejściowe to ok 21.5V.

regulator.jpg


Gdy wieża jest w trybie SBY (wyświetla czas) to rezystor nie grzeje się. Podczas pracy napięcie na rezystorze wynosi ok 1.7V.

Czy ktoś ma pomysł co można dalej sprawdzić? Czy uszkodzenia szukać na płycie zasilacza czy może na płycie wzmacniacza?
Jakoś specjalnie mi na tej wieży nie zależy, ale z ciekawości chciałbym spróbować ją zreanimować.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Wieża Universum VTC-CD 4098 - naprawa

Postautor: Antystatyczny » środa 05 lip 2017, 23:56

Wygląda na to, że to jedno z uzwojeń zasila poprzez ów rezystor wzmacniacz końcowy. Proponuję odłączyć zasilanie od końcówki mocy, a następnie sprawdzić, czy reszta sprzętu działa poprawnie. Oczywiście diody w mostku oraz filtrację też sprawdź. Głównie na obecność zwarcia.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
matty24
User
User
Posty: 333
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 20:11
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wieża Universum VTC-CD 4098 - naprawa

Postautor: matty24 » czwartek 06 lip 2017, 00:02

Z podłączonym panelem sterującym a bez płytki z końcówkami mocy również się nagrzewa, tylko ciut wolniej. Po minucie miał 80 stopni i zaczyna śmierdzieć.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Wieża Universum VTC-CD 4098 - naprawa

Postautor: Antystatyczny » czwartek 06 lip 2017, 00:04

A mógłbyś odczytać typ układu IC901?

EDIT:

Ok, to jest ten L4959. Ok, ten stabilizator daje 4 napięcia wyjściowe, z czego jedno jest przepuszczane stale, a pozostałe są włączane. Napięcie 5.6V jest napięciem zasilającym logikę i od tego się odczepmy. Proponuję odłączyć trzy pozostałe napięcia, a następnie pomiar rezystancji poszczególnych gałęzi. To może dać obraz o obecnych w urządzeniu obciążeniach. Z poprzedniego tematu o rezystorze pozostaje we mnie jakieś dziwne przekonanie, że 4.7Ω to zdecydowanie zbyt duży rezystor jak na zabezpieczenie całego zasilania urządzenia. Sprawdziłeś wszystkie diody w mostku Graetza?
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
matty24
User
User
Posty: 333
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 20:11
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wieża Universum VTC-CD 4098 - naprawa

Postautor: matty24 » czwartek 06 lip 2017, 00:16

Zauważyłem jeszcze, że jest miejsce na drugi rezystor bezpiecznikowy Rf901 i wygląda jakby ktoś go odciął:

cut.jpg

cut_back.jpg


Nie wiem jednak, czy był on taki sam jak poprzedni czy miał inną wartość.
Ten tranzystor to K A1046.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Wieża Universum VTC-CD 4098 - naprawa

Postautor: Antystatyczny » czwartek 06 lip 2017, 00:22

Czy ja tam dobrze widzę, że RF901 zasila z drugiej połówki trafa resztę mostka Graetza? Jeśli tak, to obecnie działa tylko połowa mostka i pewnie dlatego RF902 tak bardzo się grzeje. Kupiłeś więcej tych 4.7Ω? Wlutuj RF901 i sprawdź...
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
matty24
User
User
Posty: 333
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 20:11
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wieża Universum VTC-CD 4098 - naprawa

Postautor: matty24 » czwartek 06 lip 2017, 00:29

Diody w mostku są dobre (sprawdzałem wlutowane :) ) Zaraz wlutuję ten rezystor i sprawdzę.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Wieża Universum VTC-CD 4098 - naprawa

Postautor: Antystatyczny » czwartek 06 lip 2017, 00:31

Ok :) Czekam na wieści (oby dobre). Na odległość trudno się naprawia, bo nie można w rękach "wyobracać" płytki na wszystkie strony :)
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
matty24
User
User
Posty: 333
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 20:11
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wieża Universum VTC-CD 4098 - naprawa

Postautor: matty24 » czwartek 06 lip 2017, 00:47

Po kilku minutach działania temperatura na rezystorach ok 45 stopni i nie wzrasta.
Chciałem przetestować jak gra dłużej, ale nie mam kolumn dedykowanych. Z tyłu są dwa wejścia głośnikowe oznaczone Speakers 8Ohm (wciskane) oraz dwa oznaczone High 8Ohm (chinch).
Gdy podłącze pod wejście Chinch głośnik komputerowy 8Ohm to słychać normalnie. Jednak nie mam co podłączyć pod wejście głośnikowe. Moje kolumny (Alton 70W) są za duże a głośnik komputerowy nie będzie chyba działać bo oryginalne kolumną są wielodrożne, dobrze myślę?

Dziękuję Antystatyczny za ekspresową pomoc.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Wieża Universum VTC-CD 4098 - naprawa

Postautor: Antystatyczny » czwartek 06 lip 2017, 00:54

Do wejść "high" podłącz głośniki wysokotonowe, a do wyjść "speaker" podłącz np. kompletne kolumny. Nawet jeśli są o impedancji 4Ω, nic się nie stanie, ale nie przesadzaj z siłą głosu, bo przez tranzystory we wzmacniaczu końcowym płynie dwukrotnie większy prąd. Fabryczne kolumny pewnie miały dwa komplety przewodów.

Aha, w niektórych sprzętach było tak, że dopiero przy podłączonym głośniku niskotonowym i wysokotonowym kanał działał poprawnie. Tu jednak wygląda na to, że nie będzie z tym kłopotu.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
matty24
User
User
Posty: 333
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 20:11
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wieża Universum VTC-CD 4098 - naprawa

Postautor: matty24 » czwartek 06 lip 2017, 10:53

Podłączyłem według tego co pisałeś.
Wyjście wysokotonowe gra poprawnie. Niestety z kolumn słychać tylko niskie tony.

Awatar użytkownika
Antystatyczny
Geek
Geek
Posty: 1168
Rejestracja: czwartek 03 wrz 2015, 22:02

Re: Wieża Universum VTC-CD 4098 - naprawa

Postautor: Antystatyczny » czwartek 06 lip 2017, 11:40

No i tak by to musiało działać. Na duże głośniki (gniazda speakers) idą niskie tony, a na satelitarne (gniazda high) idą wysokie tony. Całość ma w sumie dać kompletny dźwięk.
"The true sign of intelligence is not knowledge but imagination" Albert Einstein.

Awatar użytkownika
matty24
User
User
Posty: 333
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 20:11
Lokalizacja: Małopolska

Re: Wieża Universum VTC-CD 4098 - naprawa

Postautor: matty24 » czwartek 06 lip 2017, 11:49

To ja źle zrozumiałem ideę tych wyjść. Zostawię na godzinkę, dwie - niech pogra. Jak się nic nie zepsuje to znaczy, że działa i mogę skręcać obudowę.

Dzięki wielkie za pomoc :)


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości