Cewka PCB

To nie jest miejsce tylko dla początkujących, wszyscy jesteśmy w czymś początkujący i wymieniamy się doświadczeniami.
SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Cewka PCB

Postautor: SuperGość » poniedziałek 29 maja 2017, 08:22

Zaintrygował mnie (można powiedzieć po wielu latach) ponownie problem cewek planarnych "nadrukowanych" na PCB. Stało się to za sprawą obwodu drukowanego, który ostatnio do mnie trafił (fragment na zdjęciu).
Cewka_pcb.JPG
Po drugiej stronie PCB dla każdej z tych cewek jest kontynuacja tych cewek z zachowaniem kierunku spirali, wymiarów i ilości "zwojów" i obie strony stanowią dopiero cała cewkę. Nominalnie cewki te powinny mieć wartość L1=8µH, L2=5µH, L3=2,5µH.
Wykonałem pomiar tych cewek mostkiem dla każdej strony z osobna i indukcyjności łącznej.
pomiar.jpg

Dla cewki L1 strona A to 2,3µH, strona B to też 2,3µH, a razem jest 7,7µH czyli prawie to co powinno być 8µH
Dla cewki L2 strona A to 1,3µH, strona B to też 1,3µH, a razem jest 4,2µH czyli jednak dość odbiega od 5µH
Dla cewki L3 strona A to 0,7µH, strona B to też 0,7µH, a razem jest 2,3µH czyli prawie to co powinno być 2,5µH
Przeszukałem trochę internety w poszukiwaniu materiałów teoretycznych ale na razie nie miałem "zdrowia" przedzierać się przez matematykę. Znalazłem za to takie "kalkulatory" http://www.circuits.dk/calculator_plana ... ductor.htm i poniżej pokazuję zrzut z obliczeń dla cewki L2 na podstawie moich "pomiarów" geometrii cewki (moga być obarczone jednak sporym błędem)
wyliczenie.JPG
jak widać wynik wyliczony ok. 1,2µH jest praktycznie taki sam jak zmierzony dla jednej "strony" cewki. Problem mnie intrygujący to jak prawidłowo zaprojektować na pcb cewkę spiralną dwustronną, i który program dysponuje takimi mechanizmami (Altium sprawdzę)?
Jeżeli ktoś już zajmował się tym problemem, to będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i sugestie.
Ze swojej strony jeszcze przeanalizuję ten materiał http://www.edn.com/design/components-an ... -inductors bo chyba tam mam odpowiedź jak zaprojektować konkretna indukcyjność z cewek na kilku warstwach połączonych przelotkami.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Re: Cewka PCB

Postautor: squeez » poniedziałek 29 maja 2017, 12:14

Zajmować się nie zajmowałem ale kiedyś jak przesiadałem się na Kicad i na YT oglądałem sporo tutoriali to zdaje się ze w jednym był pokazany jakiś plugin do projektowania właśnie cewek na PCB. Być może coś źle kojarzę ale pewnie dało by się to łatwo zweryfikować :)

Na szybo: https://github.com/ignamv/kicad_scripts
Ostatnio zmieniony poniedziałek 29 maja 2017, 12:16 przez squeez, łącznie zmieniany 1 raz.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Cewka PCB

Postautor: SuperGość » poniedziałek 29 maja 2017, 12:15

Tak do eagla jest ulp ale jakoś jak nie musiałbym to bym wolał nie przesiadać się.

Awatar użytkownika
squeez
User
User
Posty: 211
Rejestracja: czwartek 04 lut 2016, 10:13

Re: Cewka PCB

Postautor: squeez » poniedziałek 29 maja 2017, 12:17

Ja pisałem o Kicad ty o Eagle :) to może napisz czego używasz i może jest jakieś rozwiązanie dla twojego środowiska pracy.
Ewentualnie można wylczyć to z kalkulatorów jak pokazałeś a sam wzór zrobić w programie graficznym np. Inkscape, Illustrator, Corel itp. (programy do grafiki wektorowej).

I pewnie jakiś format wektorowy (EPS, PS, SVG itp.) da się zaimportować do programu do PCB.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 29 maja 2017, 12:20 przez squeez, łącznie zmieniany 1 raz.

SuperGość
Uber Geek
Uber Geek
Posty: 2346
Rejestracja: piątek 04 wrz 2015, 09:03

Re: Cewka PCB

Postautor: SuperGość » poniedziałek 29 maja 2017, 12:19

A spoko, jakoś mi się tak z eglem pomyliło, ja pisałem w pierwszym poście i to sobie sprawdzę, tylko chwilowo wszystkie licencje widzę są w użyciu.

-----------------------edit-----------------------

No ok w wersji Altium jaką dysponuję tej możliwości nie ma.
Problemem powoli dla mnie nie jest samo zaprojektowanie geometrii, co narysowanie tego później na pcb. Niemniej koledzy wszelkie info na ten temat dawajcie śmiało.
:arrow: squeezTo co podałeś wyżej tez jest warte rozpatrzenia.

Awatar użytkownika
matty24
User
User
Posty: 333
Rejestracja: sobota 31 paź 2015, 20:11
Lokalizacja: Małopolska

Re: Cewka PCB

Postautor: matty24 » niedziela 11 cze 2017, 19:20

Fajnie, że wrzucasz takie ciekawostki na forum. Pierwszy raz w życiu widzę taki rodzaj cewki. Nawet o uszy mi się wcześniej nie obiło. No ale człowiek się uczy całe życie.


Wróć do „Podstawy elektroniki - teoria i praktyka”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość