[SNAP] Snap4Arduino oraz ArduBlock

Tutaj umieszczamy tematy związane z językami programowania niepasującymi do innych działów.
Regulamin forum
Temat prosimy poprzedzić nazwą języka umieszczonego w nawiasach kwadratowych np. [Pascal].
Awatar użytkownika
tasza
Geek
Geek
Posty: 1082
Rejestracja: czwartek 12 sty 2017, 10:24
Kontaktowanie:

[SNAP] Snap4Arduino oraz ArduBlock

Postautor: tasza » czwartek 11 paź 2018, 10:37

W nawiązaniu do ostatnich numerów EdW, poniżej linki do dodatkowych materiałów:

Snap4Arduino :arrow: http://bienata.waw.pl/snap.php (EdW, sierpień)

ArduBlock (krótki kurs układania kafelków) :arrow: http://bienata.waw.pl/ardublock.php (EdW, wrzesień)

Na okazję pierwszej z pisanek o Snap wywołano mnie do tablicy:

(...)Do oddziaływania na rzeczywiste obiekty Autorka posłużyła się zestawem konstrukcyjnym Eitech, na który trzeba sporo wydać jeżeli chce się zbudować bardziej skomplikowane urządzenie. Dlatego przydałby się jakiś system elementów mechanicznych pozwalający na budowę nietypowych mechanizmów z wykorzystaniem powszechnie dostępnych silniczków, serwomechanizmów, kół zębatych itp.(...)
/ Adam C., Poczta EdW, 10/2018/

Zatem poniżej drobne uzasadnienie wyboru Eitech i do artykułu i tak ogólnie, do świetlicowej pracy z dzieciarnią.

To prawda, zestawy niemieckiej firmy Eitech nie należą do najtańszych i cena kompletu pozwalającego na w miarę swobodne modelowanie maszyn i urządzeń z realnymi mechanizmami może sięgać grubych setek pln. Z drugiej strony – solidność wykonania elementów oraz ich różnorodność w pełni uzasadniają spory wydatek, takie zdanie moje. Nasz naprawdę spory zestaw od ponad półtora roku użytkuje systematycznie stadko szkolnej młodzieży, sporadyczne straty w inwentarzu sprowadzają się do zaginięć jakichś drobiazgów, ale póki co żaden z metalowych elementów ani modułów napędowych nie uległ uszkodzeniu. Oklepane powiedzenie `solidna niemiecka robota` ma w tym kontekście głębszy sens.
Kolejna sprawa to elastyczność zestawu, choć lepiej napisać – otwartość. Proszę zauważyć, że system Eitech operuje rozmiarem śrubki M4, rastrem otworków w płytkach i profilach 10x10mm oraz kołami zębatymi o module 1 do osiek 4 mm. Koła zębate w zestawach uzupełniających są tak dobrane średnicami, że możemy składać je z rozstawem osiek Nx10mm lub Nx14.1mm (po przekątnej), to daje ogromne możliwości manewru. Typowe śrubki M4 są wszechobecne, jak to młodzi mawiają – dosypki – robimy sobie w Castoramie, na stoisku metalowym. Do tego dochodzi możliwość wykorzystania tych wszystkich rzeczy, które mają otworek 4.5-5mm lub gwint M4 – słupki dystansowe, haczyki z oczkiem, czasem pasujące zawiasy meblowe, co tam wpadnie w ręce. Dlaczego tak się rozwodzę o wymiarowaniu? Ponieważ nazwijmy to konkurencyjne systemy: czeski Merkur czy angielskie Meccano (i ich klony) mają cechy utrudniające adaptację popularnych elementów montażowych ze sklepu. Merkur operuje śrubkami M3.5 (tak!, są takie), co automatycznie daje mniejszą średnicę otworków w płytkach i zwykłe M4 ledwo wchodzą lub kaleczą lakier. Meccano dla odmiany mają raster otworków ½” co jest nieco niewygodne i wyklucza zgodną współpracę z innymi systemami metrycznymi.
Wspomniałam o klonach, oczywiście w Chinowie kopiowane są także zestawy systemu Eitech – daleko nie szukając, z popularniejszych to `Magical Model`. Piszę i o nich, ponieważ parę takich zestawów zostało zakupionych okazyjnie, po taniości ze względu na potrzebne nam profile kabin pojazdów i inne detale. Drobnica typu ośki, kątowniczki,, etc oczywiście też została zagospodarowana. Te zestawy nie są wcale takie złe, ale mogą w mojej opinii pracować jako dawcy elementów, jako uzupełnienie. Podstawowy bazowy zestaw to Eitech.
No i jeszcze jedno – Eitech wywodzą się z zestawów Construction (znanych z czasów PRL), przy odrobinie szczęścia można takie stare Construction upolować na Allegro czy OLX, czasem całe, a czasem mocno zdekompletowane, takie dodatki także mamy.
Zestawienie ułatwiające dopasowanie systemów: :arrow: https://de.wikipedia.org/wiki/Metallbaukasten
W podsumowaniu: rolę zestawu o którym wspomina Autor e-mail do Poczty EdW może pełnić w sumie dowolny wybrany zestaw konstrukcyjny, trzeba wybrać taki, który będzie kompromisem pomiędzy możliwościami i elastycznością, a nakładem finansowym, także w dalszej perspektywie, gdy zajdzie potrzeba rozbudowy.
Należy też pamiętać o tym, kto jest odbiorcą, użytkownikiem zestawu. Trudno oczekiwać od małoletnich, że poradzą sobie z garścią przypadkowo znalezionych kółek zębatych, motorków czy metalowych rzeczy. W moim przypadku zastosowanie jest raczej edukacyjne i stąd właśnie Eitech, koszty są tu sprawą wtórną.

Jeżeli jest potrzeba aby rozwinąć temat w kontekście Eitech, przedstawić zestaw etc – prośba o info, pomyślę i nad tym.

ps.
i w kolejnym nawiązaniu do korespondencji - takie składowisko muzealno-zabawowe eksploatujemy:
:arrow: http://bienata.waw.pl/eitech/muzeum/
:arrow: http://bienata.waw.pl/eitech/zestaw/

#slowanawiatr
______________________________________________ ____ ___ __ _ _ _ _
Kończysz tworzyć dopiero, gdy umierasz. (Marina Abramović)

Wróć do „Inne języki programowania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości