Blogspot - pewnie JS - korzystanie z ciasteczek

Tutaj umieszczamy tematy związane z językami programowania niepasującymi do innych działów.
Regulamin forum
Temat prosimy poprzedzić nazwą języka umieszczonego w nawiasach kwadratowych np. [Pascal].
Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Blogspot - pewnie JS - korzystanie z ciasteczek

Postautor: dambo » poniedziałek 15 maja 2017, 13:45

Witam - orientuje się może ktoś w blogspocie/ciasteczkach itp. W skrócie - mam na blogu galerię, gdzie dodaję co jakiś czas fotki i chciałbym, żeby gdy będzie tam coś nowego, czego użytkownik jeszcze nie widział wyświetlała się ikonka.
Pomysł jest taki - przy wejściu w galerię zapisujemy ciasteczko z datą, ogólnie gdzieś jest też zapisana data ostatniej aktualizacji i na podstawie porównania generowana jest nowa lub stara ikonka. Jednak totalnie nie wiem jak to ugryźć :/ Ktoś ma jakiś pomysł/robił coś podobnego? Google niestety milczy jeśli chodzi o używanie ciasteczek do własnych celów w blogspocie
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/

Awatar użytkownika
xor
User
User
Posty: 169
Rejestracja: poniedziałek 05 wrz 2016, 21:44

Re: Blogspot - pewnie JS - korzystanie z ciasteczek

Postautor: xor » wtorek 16 maja 2017, 10:26

Cześć!
Robiłem coś takiego, ale tak dawno, że niemal już zapomniałem :lol:
Przede wszystkim zaznaczam, że nie znam tej platformy. Być może jest lepszy sposób, np. jeśli jest dostęp do php to można to zrobić prościej od strony serwera. Także korzystając z javascript, być może jest jakiś framework czy coś który to upraszcza. To co ja zrobiłem jest ręcznie wyhakane w gołym javascripcie, w oparciu o ciasteczka tworzone po stronie klienta i modyfikowanie obiektów DOM strony. Dosyć to prymitywne ale może nakieruje Cię na coś lepszego :-)
Tu jest strona z tym rozwiązaniem (o dziwo jeszcze istnieje :o): http://wind.neostrada.pl/. Podejrzyj sobie źródło a szczególnie zawartość pliku scripts_new_2.js (w załączeniu, zzipowany). Niestety z jakiegoś powodu oznakowanie nowych artykułów jest wyłączone, chociaż sam mechanizm jest wdrożony (może mi się nie spodobało?).
A działa to tak:
Skrypt sprawdza czy istnieje ciasteczko, jeśli tak to wczytuje z ciasteczka datę ostatniej wizyty (ściślej mówiąc są to dwa ciasteczka dla obsługi różnych wariantów wizyty, ale nie będę wchodził w szczegóły). Ciasteczko jest aktualizowane (albo utworzone jeśli wcześniej go nie było) bieżącą datą. Data wygaśnięcia ciasteczka ustawiona na rok w przód.
W linkach do podstron jest specjalny tag bez zawartości:

Kod: Zaznacz cały

<span class="new" id="16-10-2004">

atrybut "id" zawiera datę publikacji artykułu. Jeśli ta data jest późniejsza niż data ostatniej wizyty skrypt wypełnia tag tekstem "new". W arkuszu stylów tag ma ustawiony kontrastujący kolor czcionki. To wszystko.
Kod w pliku .js poniżej komentarza /* data ostatniej modyfikacji */ dotyczą już czegoś innego.
Zdaje się, że robiłem tez coś podobnego w wersji obrazkowej, ale musiałbym pogrzebać w archiwach.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
dambo
Expert
Expert
Posty: 645
Rejestracja: czwartek 17 mar 2016, 17:12

Re: Blogspot - pewnie JS - korzystanie z ciasteczek

Postautor: dambo » wtorek 16 maja 2017, 11:02

super :) dziękuję bardzo!
Nowy blog o tematyce embedded -> https://www.embedownik.pl/


Wróć do „Inne języki programowania”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości